BOKA HÖSTENS UPPLEVELSER

Nu öppnar vi dörren till en ny säsong med spännande upplevelser. Allt från stökig jazz och storslagna musikaler till klassisk musik, stand-up och modern dans – hösten 2018 bjuder på upplevelser för alla smaker. Det är hög tid att boka in något att se fram emot!

augusti 2018
tisdag 21 augusti KL 19.30
Compagnie XY Häpnadsväckande nycirkus LÄS MER BOKA
september 2018
söndag 2 september KL 19.00
Alisa Weilerstein och Trondheimsolistene LÄS MER BOKA
fredag 14 september KL 19.30
Tolvan Big Band Jazzscapes for Big Band LÄS MER BOKA
torsdag 20 september KL 19.30
Hot Brown Honey Girl power deluxe med den australiensiska världssuccén LÄS MER BOKA
fredag 21 september KL 19.30
RHEBORG Säker på att jag är osäker LÄS MER BOKA
lördag 22 september KL 11.00
ABC En fantasifull resa genom bokstävernas land (fr. 5 år) LÄS MER BOKA
lördag 22 september KL 11.00
Babblarna Första musikalen (fr. 2 år) LÄS MER BOKA
lördag 22 september KL 12.30
ABC En fantasifull resa genom bokstävernas land (fr. 5 år) LÄS MER BOKA
lördag 22 september KL 13.00
Babblarna Första musikalen (fr. 2 år) LÄS MER BOKA
lördag 22 september KL 20.00
Peter Danielsons jubileumsshow med band och stor kör LÄS MER BOKA
fredag 28 september KL 12.30
Håll musiken igång Dagföreställning med Jörgen Fredriksson och Ragnhild Ehn White LÄS MER BOKA
fredag 28 september KL 15.30
Håll musiken igång Dagföreställning med Jörgen Fredriksson och Ragnhild Ehn White LÄS MER BOKA
fredag 28 september KL 19.30
Olof Wretling Diagnoserna i mitt liv LÄS MER BOKA
söndag 30 september KL 18.00
Vägus Beethoven på utflykt LÄS MER BOKA
oktober 2018
torsdag 4 oktober KL 19.00
Göteborgs Symfoniker Beethoven och Bernstein LÄS MER BOKA
fredag 5 oktober KL 19.30
Från Broadway till Duvemåla LÄS MER BOKA
lördag 6 oktober KL 19.30
Creedence Tribute The Midnight Special Tour LÄS MER BOKA
söndag 7 oktober KL 14.00
Peter Carlsson och Kjell Gustavsson Rythm&Blues Orchestra LÄS MER BOKA
tisdag 9 oktober KL 19.00
CARMEN Malmö Opera LÄS MER BOKA
onsdag 10 oktober KL 19.30
Skaffa ett superminne Föreläsning med minnesmästaren Jonas von Essen LÄS MER BOKA
fredag 12 oktober KL 19.00
Shirley Valentine Maria Lundqvist i modern klassiker LÄS MER BOKA
lördag 13 oktober KL 19.00
Shirley Valentine Maria Lundqvist i modern klassiker LÄS MER BOKA
söndag 14 oktober KL 19.00
Keyyo Ryssen kommer LÄS MER BOKA
tisdag 16 oktober KL 19.30
Slick Sofia Södergård är Qarl Qunt LÄS MER BOKA
onsdag 17 oktober KL 19.00
3 x Augustsson möter Rebaroque LÄS MER BOKA
fredag 19 oktober KL 19.30
Arvingarna Våra allra bästa – pärlorna och hitsen LÄS MER BOKA
söndag 21 oktober KL 18.00
Edmonds Big Band 40 år LÄS MER BOKA
tisdag 23 oktober KL 19.30
Tonbruket & Mariam the Believer LÄS MER BOKA
fredag 26 oktober KL 19.30
Simon med vänner Frida Hyvönen och Augustifamiljen LÄS MER BOKA
lördag 27 oktober KL 11.00
Fickspöken En liten luddig dockföreställning (fr. 2 år) LÄS MER BOKA
lördag 27 oktober KL 12.30
Fickspöken En liten luddig dockföreställning (fr. 2 år) LÄS MER BOKA
lördag 27 oktober KL 13.00
Hasta la Pasta Clownföreställning med slapstick, komedi och magi (fr. 5 år) LÄS MER BOKA
söndag 28 oktober KL 15.00
Lill-Ingvars Stipendiekonsert med Streaplerslegenderna i The Mule Skinner Band LÄS MER BOKA
tisdag 30 oktober KL 12.30
Säg Algots det räcker Nostalgishow med slagdängor från 50- & 60-talet LÄS MER BOKA
tisdag 30 oktober KL 15.30
Säg Algots det räcker Nostalgishow med slagdängor från 50- & 60-talet LÄS MER BOKA
onsdag 31 oktober KL 12.30
Säg Algots det räcker Nostalgishow med slagdängor från 50- & 60-talet LÄS MER BOKA
onsdag 31 oktober KL 15.30
Säg Algots det räcker Nostalgishow med slagdängor från 50- & 60-talet LÄS MER BOKA
november 2018
torsdag 1 november KL 19.00
Jonas Gardell Provföreställning LÄS MER BOKA
fredag 2 november KL 19.00
Din Jävla Fegis LÄS MER BOKA
lördag 3 november KL 19.30
Sarah Klang LÄS MER BOKA
söndag 4 november KL 19.30
Carl-Einar Häckner LÄS MER BOKA
tisdag 6 november KL 19.30
Skirtpower Danskompaniet Spinn LÄS MER BOKA
onsdag 7 november KL 19.30
Emil Jensen LÄS MER BOKA
torsdag 8 november KL 19.30
Jason Timbuktu Diakité En droppe midnatt LÄS MER BOKA
fredag 9 november KL 19.30
Jesper Rönndahl Support Josefin Sonck och Wictor Wu LÄS MER BOKA
lördag 10 november KL 19.30
Bohuslän Big Band med Anders Jormin, Lena Willemark & Karin Nakagawa Träd av ljus LÄS MER BOKA
söndag 11 november KL 19.30
Good Harvest LÄS MER BOKA
onsdag 14 november KL 19.00
Förklädd gud LÄS MER BOKA
torsdag 15 november KL 19.30
Al Pitcher Sverige Syndrome LÄS MER BOKA
fredag 16 november KL 19.30
The ShadVentNicks – Lords Of The Strings Hyllning till 60-talets gitarrmusik LÄS MER BOKA
lördag 17 november KL 19.30
Charlotte Perrelli Flickan från Småland LÄS MER BOKA
söndag 18 november KL 14.00
En frid(a) för själen Tribute till Anni-Frid Lyngstad med Anna Bromee LÄS MER BOKA
tisdag 20 november KL 19.00
Brel möter Piaf – rebellen och sparven Christopher Wollter och Åsa Fång LÄS MER BOKA
onsdag 21 november KL 19.00
Östen med Resten Privat LÄS MER BOKA
torsdag 22 november KL 19.00
Göteborgs Symfoniker Virtuost med pianist Alice Sara Ott LÄS MER BOKA
lördag 24 november KL 11.00
Gosedjur Ett musikaliskt äventyr (fr. 2 år) LÄS MER BOKA
lördag 24 november KL 12.30
Gosedjur Ett musikaliskt äventyr (fr. 2 år) LÄS MER BOKA
lördag 24 november KL 13.00
Bjällerkling Den ultimata julshowen (fr. 4 år) LÄS MER BOKA
lördag 24 november KL 15.00
Bjällerkling Den ultimata julshowen (fr. 4 år) LÄS MER BOKA
söndag 25 november KL 19.00
Musica Vitae & Benjamin Schmid Mendelssohn, irländsk reel och jazz LÄS MER BOKA
tisdag 27 november KL 19.00
Drone Dansverk av koreografen Erik Linghede LÄS MER BOKA
onsdag 28 november KL 12.30
Jorden runt och hem igen Dagföreställning om Evert Taube LÄS MER BOKA
onsdag 28 november KL 15.30
Jorden runt och hem igen Dagföreställning om Evert Taube LÄS MER BOKA
fredag 30 november KL 19.30
Tensta Gospel Choir Julkonsert LÄS MER BOKA
december 2018
lördag 1 december KL 19.30
David Lindgren Glittrande show- och musikalkonsert med gästartist LÄS MER BOKA
söndag 2 december KL 19.00
Jill Johnson Julkonsert med storband LÄS MER BOKA
måndag 3 december KL 19.30
Drottningsylt Josefin Johansson och Robert Noack LÄS MER BOKA
onsdag 5 december KL 19.30
Elvis Christmas The Greatest Hits LÄS MER BOKA
torsdag 6 december KL 19.30
Sofia Karlsson & Martin Hederos Stjärnenätter – sånger om julen LÄS MER BOKA
fredag 7 december KL 19.30
Bohuslän Big Band med Samuel Ljungblahd & Kristin Amparo What Christmas Means to Me LÄS MER BOKA
lördag 8 december KL 19.30
Bohuslän Big Band med Samuel Ljungblahd & Kristin Amparo What Christmas Means to Me LÄS MER BOKA
onsdag 12 december KL 19.30
Simon med vänner Bo Sundström och Amanda Andréas LÄS MER BOKA
fredag 14 december KL 19.30
Freddie Forever Johan Boding & Night of Queen LÄS MER BOKA
lördag 15 december KL 16.00
Pernilla Wahlgren Kort, glad och tacksam LÄS MER BOKA
lördag 15 december KL 19.30
Pernilla Wahlgren Kort, glad och tacksam LÄS MER BOKA
söndag 16 december KL 18.00
The Refreshments & Nisse Hellberg Rock’n’Roll X-Mas LÄS MER BOKA
måndag 17 december KL 19.00
Eldbjørg Hemsing & Julien Quentin Myths and Legends LÄS MER BOKA
tisdag 18 december KL 19.30
A Swingin’ Christmas Smoke Rings Sisters, Erik Gullbransson och The Dixie Dan Band LÄS MER BOKA
onsdag 19 december KL 19.30
Celtic Christmas En julkonsert med West of Eden LÄS MER BOKA
torsdag 20 december KL 19.30
Burnt Out Punks En Bränd Jul LÄS MER BOKA
fredag 21 december KL 19.30
Sven-Ingvars Länge leve Sven-Ingvars! LÄS MER BOKA
lördag 22 december KL 15.00
I Juletid LÄS MER BOKA