satt guldkant top puff v2

tidningHÖSTENS
PROGRAM ÄR HÄR

Läs mer

BOKA HÖSTENS
ABONNEMANG

Välkommen att ta del av våra abonnemang för hösten 2014. Här finns något för alla!

Läs mer

Whole Lotta Shakin Goin On

Whole Lotta Shakin Goin On

Rock’n’ roll-kväll

  • fredag 31 oktober KL 20:00

Dalasinfoniettan

Dalasinfoniettan

Richard Strauss 150 år

  • lördag 1 november KL 19:00

The Spotnicks/
Green River Band

The Spotnicks/
Green River Band

En smällfet nostalgikväll

  • söndag 2 november KL 18:00

Edmonds Big Band & Ragnhild Ehn White

Edmonds Big Band & Ragnhild Ehn White

En hyllning till Monica Zetterlund

  • onsdag 5 november KL 19:30

Jag, William

Jag, William

Shakespeare 450 år

  • torsdag 6 november KL 19:00

Torsson

Torsson

  • fredag 7 november KL 21:00

Linnea Henriksson

Linnea Henriksson

Du söker bråk, jag kräver dans

  • lördag 8 november KL 22:00

Klungan

Klungan

På rätt sida om okej

  • söndag 9 november KL 18:00

Nils Landgren, 
Viktoria Tolstoy & 
Bohuslän Big Band

Nils Landgren, 
Viktoria Tolstoy & 
Bohuslän Big Band

A Swingin’ Session

  • onsdag 12 november KL 19:30

Nashville Country Night

Nashville Country Night

Med Caroline Larsson & Music city band

  • fredag 14 november KL 19:30

Rheborg

Rheborg

En standupföreställning

  • lördag 15 november KL 15:00

Till Minne av 
Ted Gärdestad

Till Minne av 
Ted Gärdestad

Med Kenneth Gärdestad

  • lördag 15 november KL 19:30

Filmpremiär Bjertorp slott

Filmpremiär Bjertorp slott

Bjertorp slott - första seklet 

  • söndag 16 november KL 15:00

Filmpremiär Bjertorp slott

Filmpremiär Bjertorp slott

Bjertorp slott - första seklet

  • söndag 16 november KL 19:00

Pavement

Pavement

Stor danskonst från USA 

  • tisdag 18 november KL 19:30

Föreläsning - Bernt Johansson & Sivan Johansson

Föreläsning - Bernt Johansson & Sivan Johansson

Från boken Världens Skaraborgare

  • onsdag 19 november KL 19:00

Be Bop A Luba

Be Bop A Luba

Classic Christmas

  • fredag 21 november KL 19:30

Äggy

Äggy

Berättelsen om ett ägg!

  • lördag 22 november KL 11:00

Äggy

Äggy

Berättelsen om ett ägg!

  • lördag 22 november KL 12:30

Daniel & Yankhoo

Daniel & Yankhoo

Maxad magi och musikshow

  • lördag 22 november KL 14:00

Anders Ekborg

Anders Ekborg

En stilla jul

  • lördag 22 november KL 19:30

Revival ABBA Tribute Band

Revival ABBA Tribute Band

  • söndag 23 november KL 19:30

Gustav Lundgren Trio

Gustav Lundgren Trio

Django Reinhardt 

  • onsdag 26 november KL 19:30

Alla heter Allan

Alla heter Allan

En fars med Ola Hedén och Ulf Dohlsten

  • torsdag 27 november KL 12:30

Alla heter Allan

Alla heter Allan

En fars med Ola Hedén och Ulf Dohlsten 

  • torsdag 27 november KL 17:00

The Woman in Black

The Woman in Black

En rysarsuccé från West End

  • torsdag 27 november KL 19:30

Simon Ljungman med hemlig gäst

Simon Ljungman med hemlig gäst

Simon med vänner 

  • fredag 28 november KL 19:30

Malena Ernman

Malena Ernman

  • lördag 29 november KL 14:00

Malena Ernman

Malena Ernman

  • lördag 29 november KL 19:00

Owe Thörnqvist

Owe Thörnqvist

85-årsjubileum

  • söndag 30 november KL 18:00

Sanna Nielsen

Sanna Nielsen

Min jul

  • tisdag 2 december KL 19:00

Sanna Nielsen

Sanna Nielsen

Min jul

  • onsdag 3 december KL 19:00

Rickards jul- & 
operapraliner

Rickards jul- & 
operapraliner

Från nitar till klänning

  • torsdag 4 december KL 19:30

The Glenn Miller
 Orchestra

The Glenn Miller
 Orchestra

Christmas Show

  • lördag 6 december KL 19:30

Tommy Körberg & band

Tommy Körberg & band

Sjung tills du stupar 

  • fredag 12 december KL 19:30

Tommy Körberg & band

Tommy Körberg & band

  • lördag 13 december KL 18:00

Sarah Dawn Finer

Sarah Dawn Finer

Vinterland

  • tisdag 16 december KL 19:30

Göteborgs Symfoniker

Göteborgs Symfoniker

Den Stora Symfonin

  • torsdag 18 december KL 19:00

The Refreshments

The Refreshments

A Refreshing Christmas

  • lördag 20 december KL 19:30

Elvis Christmas

Elvis Christmas

Med Henrik Åberg 

  • söndag 21 december KL 19:00

Nils Landgren, Ida Sand & Bohuslän Big Band

Nils Landgren, Ida Sand & Bohuslän Big Band

My Swedish Heart

  • torsdag 1 januari KL 18:00

Wizex

Wizex

Trettonhelgsfest med dans

  • lördag 3 januari KL 20:00

Margareta Bengtson & Bohuslän Big Band

Margareta Bengtson & Bohuslän Big Band

Svenska Guldkorn

  • söndag 4 januari KL 19:30

Fröken Julie

Fröken Julie

Klassiker av August Strindberg

  • torsdag 22 januari KL 19:30

Romeo & Julia

Romeo & Julia

Malmö Opera ger operornas Titanic

  • tisdag 27 januari KL 19:00

Up & Coming

Up & Coming

Unga talanger möter Bohuslän Big Band

  • onsdag 28 januari KL 19:30

Djungelboken med Kultkompaniet

Djungelboken med Kultkompaniet

Var nöjd med allt som livet ger!

  • lördag 31 januari KL 14:00

Göteborgs Symfoniker   

Göteborgs Symfoniker   

  • torsdag 5 februari KL 19:00

Bröderna Jablonski

Bröderna Jablonski

Jubileumsturné

  • torsdag 12 februari KL 19:00

Göteborgs Symfoniker   

Göteborgs Symfoniker   

Underbarnet återvänder

  • fredag 20 februari KL 19:00

HOLD

HOLD

Ung streetinspirerad duett

  • måndag 23 februari KL 19:30

Den besynnerliga händelsen med hunden om natten

Den besynnerliga händelsen med hunden om natten

Londonsuccé på Vara Konserthus

  • onsdag 25 februari KL 19:30

Gothenburg Piano Trio med Philip Zandén & Gitta-Maria Sjöberg

Gothenburg Piano Trio med Philip Zandén & Gitta-Maria Sjöberg

Musiken, Kärleken och Livet

  • torsdag 5 mars KL 19:00

After Shave & Anders Eriksson med Den Ofattbara Orkestern

After Shave & Anders Eriksson med Den Ofattbara Orkestern

Det mesta av det bästa

  • fredag 6 mars KL 19:00

Lennarts Listor

Lennarts Listor

Ett vardagsäventyr med musik, skratt och spänning

  • lördag 14 mars KL 14:00

Göteborgs Operan

Göteborgs Operan

Sagan om Ringen

  • söndag 22 mars KL 18:00

A Simple Space

A Simple Space

Ung, prisbelönt nycirkus från Australien

  • tisdag 24 mars KL 19:30

Bossa Nova Night

Bossa Nova Night

Magnus Lindgren möter Nelson Faria och Leila Pinheiro

  • onsdag 8 april KL 19:30

Kungliga Filharmoniska Orkestern

Kungliga Filharmoniska Orkestern

Unikt gästspel

  • lördag 11 april KL 15:00

Cirkus Rabalder

Cirkus Rabalder

Fullt ös och hisnande cirkuskonster!

  • lördag 18 april KL 14:00

Sofa(r)

Sofa(r)

Av och med Kenneth Kvarnström och Jonas Nordberg

  • onsdag 22 april KL 19:30

Frans Helmerson & Roland Pöntinen

Frans Helmerson & Roland Pöntinen

Jubileumskonsert

  • torsdag 7 maj KL 19:00