
Niklas Strömstedt
Tyck OM mig – en scenföreställning med Niklas Strömstedt fylld av sånger, sanningar och skvaller.
torsdag
26 nov 2026
2023 kom boken ”OM Niklas Strömstedt” som är en självbiografisk resa både genom det lilla livet och den mer offentliga karriären och under arbetet med den boken så föddes idén om att också låta den bli själva grunden till en scenföreställning.
Vilka låtar var det som fick håren på armarna att resa sig? Vad sa Evert Taube när han ringde? Hur tar man sig ur den där förlamande och destruktiva tystnaden och när det plötsligt hänger en kalkon under hakan – vad fan gör man då? Och kärleken – kan man begripa sig på den?
Det är där vi är när ridån går upp. TYCK om mig eller Tyck OM mig!
Välkomna till mer än bara en konsert!
Mat & dryck
Tvårätters Konserthusbuffé
375 kr
Förrättsbuffé
Rödbetsgravad lax med sojaemulsion, ostpaj på Sivans ostar, lokala charkprodukter, mousse på rökt kyckling smaksatt med örter och kapris, räksoppa i glas, tomat- och mozzarellasallad, oliver, surdegsbröd, vispat smör och goda tillbehör.Varmrättsbuffé
Dubbelmarinerad fläskytterfillé med kapris och rödlök, hickorykryddad majskyckling, potatispuré smaksatt med tryffelolja, rostad delikatesspotatis, syrad kål och rotfruktssallad, grönsallad, aioli med citron och tång, portvinssky.Endast förbokning, kan inte köpas på plats.
Buffé
Boeuf bourguignon
195 kr
Boeuf bourguignon på nötkött. Serveras med potatispuré smaksatt med tryffelolja och toppas med gremolatakräm.
Ostpaj
140 kr
Paj på Sivans lagrade ostar. Serveras med picklade kantareller, sallad och gräslöksyoghurt.
Räksoppa
130 kr
Krämig räksoppa med handskalade räkor, fänkål och rotfrukter. Toppad med tångaioli.
Räksmörgås
185 kr
Klassisk räksmörgås på tekaka med handskalade räkor, ägg, majonnäs, grönsaker och citron.
Barmeny
Tänk på att förboka mat och dryck senast kl. 18.00 vardagen innan evenemanget. Läs mer om matbokning.