Laddar Evenemang
Hitta Evenemang

Event Views Navigation

november 2019
torsdag 21 november kl 19.30
Mikael Wiehe & Ebba Forsberg Tolkar Dylan på svenska - För att jag älskar dig
fredag 22 november kl 19.30
The Wishing Well En sångcykel av och med Mariam The Believer
söndag 24 november kl 15.00
Radikal Optimist En humorshow av och med Anders Jansson
onsdag 27 november kl 19.00
Värmländsk Voodoo Humorföreställning med Johan Östling och Björn Ling
fredag 29 november kl 19.00
Göteborgs Symfoniker Det franska pianot
lördag 30 november kl 11.00
Det var det fräckaste Rolig teaterföreställning för de minsta (fr. 2 år)
lördag 30 november kl 12.30
Det var det fräckaste Rolig teaterföreställning för de minsta (fr. 2 år)
lördag 30 november kl 14.00
Arne Alligator & Djungeltrumman Familjeföreställning (fr. 4 år)
december 2019
söndag 1 december kl 19.00
En kväll med Lindgrens Musikal- och filmmusik med Kristina och David Lindgren
måndag 2 december kl 19.00
Toner i Vinterkvällen Musikskolan Lidköping firar jul
tisdag 3 december kl 19.30
Doo Wop Christmas Julshow med The Boppers tillsammans med tjejtrion Rockabilly FAB
onsdag 4 december kl 19.30
Isaac & The Soul Company En upplevelse som sent ska glömmas
torsdag 5 december kl 19.00
Kurt Elling The Beautiful Day – Kurt Elling Sings Christmas
fredag 6 december kl 19.00
Klara Zimmergren Allt kommer bli bra
lördag 7 december kl 19.30
Glenn Miller Orchestra Julkonsert
söndag 8 december kl 19.30
Linnea Henriksson Julkonsert
måndag 9 december kl 19.30
Elvis Christmas - en stämningsfull julkonsert
tisdag 10 december kl 19.00
The Real Group Julkonsert
onsdag 11 december kl 19.00
Brolle feat. Mimi Werner Winter Classic Tour
torsdag 12 december kl 19.30
Maia Hirasawas Magiska jul med Carl-Einar Häckner
fredag 13 december kl 19.30
En Glansfull jul Henningsson & Glans
lördag 14 december kl 14.30
Martin Stenmarck Hitsen & Hjältarna
lördag 14 december kl 19.30
Martin Stenmarck Hitsen & Hjältarna
söndag 15 december kl 18.00
The Refreshments & Baskery Rock’n’roll X-mas
måndag 16 december kl 19.30
Sofia Karlsson och Martin Hederos Stjärnenätter
tisdag 17 december kl 19.30
Merry Christmas Laila Adèle och Viktoria Tocca
onsdag 18 december kl 19.30
Celtic Christmas West of Eden
torsdag 19 december kl 19.00
Svenska Barockorkestern Nätter i Madrid
fredag 20 december kl 19.00
Caroline Wennergren Joyful Christmas
lördag 21 december kl 14.30
Martin Stenmarck Hitsen & Hjältarna
lördag 21 december kl 19.30
Martin Stenmarck Hitsen & Hjältarna
söndag 22 december kl 15.00
I Juletid Debbie Louise, Magnus Johansson och Marcos Ubeda
januari 2020
lördag 4 januari kl 14.30
Från Pärleport till Rock’n’roll – 10-års jubileum! Trettonhelgsshow med Jessica Andersson och Magnus Carlsson
lördag 4 januari kl 19.30
Från Pärleport till Rock’n’roll – 10-års jubileum! Trettonhelgsshow med Jessica Andersson och Magnus Carlsson
söndag 5 januari kl 14.30
Från Pärleport till Rock’n’roll – 10-års jubileum! Trettonhelgsshow med Jessica Andersson och Magnus Carlsson
söndag 5 januari kl 19.30
Från Pärleport till Rock’n’roll – 10-års jubileum! Trettonhelgsshow med Jessica Andersson och Magnus Carlsson
måndag 6 januari kl 14.30
Från Pärleport till Rock’n’roll – 10-års jubileum! Trettonhelgsshow med Jessica Andersson och Magnus Carlsson
måndag 6 januari kl 19.30
Från Pärleport till Rock’n’roll – 10-års jubileum! Trettonhelgsshow med Jessica Andersson och Magnus Carlsson
torsdag 9 januari kl 19.00
Rhythm Art Duo
lördag 11 januari kl 19.30
Per Fritzell & Jesper Hugossons orkester Fredagsmys – eller ska vi ha chips?
torsdag 16 januari kl 19.30
Streaplers In Concert Efterfesten – 60-årsjubiléet
fredag 17 januari kl 19.00
Bohuslän Big Band Up & Coming Jazz Talents
tisdag 21 januari kl 19.30
Nyårskonserten 2020 Schönbrunn Slottsfilharmoniker, Wien
söndag 26 januari kl 18.00
Vägus Sjostakovitj och Stalin – musik i terrortiden
februari 2020
lördag 1 februari kl 11.00
Jecko & Jessie Ett skratt för livet (fr. 4 år)
lördag 1 februari kl 11.00
Vilja växa Dansföreställning för de allra minsta (fr. 2 år)
lördag 1 februari kl 12.30
Vilja växa Dansföreställning för de allra minsta (fr. 2 år)
lördag 1 februari kl 13.00
Jecko & Jessie Ett skratt för livet (fr. 4 år)
söndag 2 februari kl 15.00
Lill-Ingvars Stipendiekonsert Jörgen Fredriksson, Ragnhild Ehn White och Edmonds Big Band
onsdag 5 februari kl 19.00
Göteborg Wind Orchestra Fjordar, fjäll och stora vidder
torsdag 6 februari kl 19.00
Lasse Stefanz De första ljuva åren
fredag 7 februari kl 19.00
Beers & Burgers van Beethoven En kväll med mat och dryck, musik och skratt!
lördag 8 februari kl 20.00
Takida 20th Anniversary Tour
onsdag 12 februari kl 12.30
Vi sjunger så bra tillsammans Tolkningar av Povel Ramels låtskatt
onsdag 12 februari kl 15.30
Vi sjunger så bra tillsammans Tolkningar av Povel Ramels låtskatt
onsdag 12 februari kl 19.00
Och så levde de lyckliga Euforiskt lyckopiller med Meta Velander och Yvonne Lombard
torsdag 13 februari kl 20.00
Miriam Bryant Mi Amor Tour
fredag 14 februari kl 19.30
Özz Nûjen & Måns Möller Världens Historia
tisdag 18 februari kl 19.00
Siberia Dansföreställning av Paloma Munõz
lördag 22 februari kl 19.00
Göteborgs Symfoniker Sjostakovitjs femma
söndag 23 februari kl 19.30
Biggo Music Band & Ljuva 60-tal Ljuva 60-tal
tisdag 25 februari kl 19.00
Isabella Lundgren En hyllning till Bob Dylan
tisdag 25 februari kl 19.00
Tension Dansföreställning med Art of Spectra
torsdag 27 februari kl 19.00
Arg gubbe En monolog av och med Michael Segerström
fredag 28 februari kl 19.30
Från Elvis Presley till Jerry Williams Med Whole Lotta Shakin'
lördag 29 februari kl 19.30
Miss Li
mars 2020
söndag 1 mars kl 19.30
Joel Alme
tisdag 3 mars kl 12.00
Den kosmiska havsträdgårdspassagen Upplev en magisk värld tillsammans med din bebis!
tisdag 3 mars kl 14.00
Den kosmiska havsträdgårdspassagen Upplev en magisk värld tillsammans med din bebis!
onsdag 4 mars kl 19.30
Så funkar det – The show! En faktabaserad humorshow med Anders & Måns
onsdag 4 mars kl 19.30
The extended clarinet Musik, magi och teknologi i unik konsert
torsdag 5 mars kl 19.00
Jag gör vad fan jag vill Soloföreställning med Katrin Sundberg
fredag 6 mars kl 19.30
Andrew Lloyd Webber Gala En hyllning till en av vår tids största musikalkompositörer
lördag 7 mars kl 11.00
Pettson och Findus Rävjakten (fr. 4 år)
lördag 7 mars kl 11.00
Nasse hittar en stol Familjeföreställning baserad på Sven Nordqvists barnboksklassiker (fr. 2 år)
lördag 7 mars kl 12.30
Nasse hittar en stol Familjeföreställning baserad på Sven Nordqvists barnboksklassiker (fr. 2 år)
lördag 7 mars kl 13.00
Pettson och Findus Rävjakten (fr. 4 år)
lördag 7 mars kl 19.30
Eva Eastwood
söndag 8 mars kl 19.00
Peter Danielson Visor, Rock och Barnatro
torsdag 12 mars kl 19.00
Dalasinfoniettan
fredag 13 mars kl 19.00
Bohuslän Big Band In company with Danilo Pérez
lördag 14 mars kl 19.30
Thank you for the music! En hyllning till Björn & Benny
söndag 15 mars kl 19.00
Messiah Hallberg Scener ur ett "äktenskap"
tisdag 17 mars kl 19.00
Manchild Dansföreställning av Carl Olof Berg
lördag 21 mars kl 19.30
Swedish Music Wonder En hyllning till det svenska musikundret
söndag 22 mars kl 19.30
Samuel Ljungblahd Witness Tour
torsdag 26 mars kl 19.30
Om att våga flyga En galet rolig föreställning av och med Maria Lundqvist
fredag 27 mars kl 19.30
John Lundvik
lördag 28 mars kl 19.00
Man får väl ställa upp En dråplig glesbygdsfars av Adde Malmberg
lördag 28 mars kl 19.30
Molly Sandén Stark & svag & allting däremellan
söndag 29 mars kl 18.00
Bröderna Norberg på turné Nytt, gammalt och stulet
april 2020
onsdag 1 april kl 19.30
En timme natt En ljus konsertupplevelse i mörker
torsdag 2 april kl 19.00
Värmländsk Voodoo Humorföreställning med Johan Östling och Björn Ling
fredag 3 april kl 19.00
Matteuspassionen Göteborg Baroque och Drottningholms Barockensemble
lördag 4 april kl 19.00
Bohuslän Big Band och Tommy Körberg The American Songbook
söndag 5 april kl 18.00
Bohuslän Big Band och Tommy Körberg The American Songbook
tisdag 7 april kl 12.30
Drömmen om Folkparken En musikteater om folkparkernas glansdagar under 50- och 60-talet
tisdag 7 april kl 15.30
Drömmen om Folkparken En musikteater om folkparkernas glansdagar under 50- och 60-talet
onsdag 8 april kl 12.30
Drömmen om Folkparken En musikteater om folkparkernas glansdagar under 50- och 60-talet
onsdag 8 april kl 15.30
Drömmen om Folkparken En musikteater om folkparkernas glansdagar under 50- och 60-talet
tisdag 14 april kl 19.30
En afton med Elvis vänner och originalmusiker Med Dwight Icenhower, Bob Lanning och Jim Murray
onsdag 15 april kl 19.30
A Tribute to Dire Straits Brothers in arms tour
torsdag 16 april kl 19.00
Relationsteorin Värmländsk vetenskapskomik kring mänskliga möten
fredag 17 april kl 19.30
Vårkonsert med Orphei Drängar
lördag 18 april kl 21.00
Kaliffa
söndag 19 april kl 16.00
Sissela Kyle Etta på listan!
tisdag 21 april kl 19.00
Open your heart – and dance like a child again Dansföreställning med discovibes
onsdag 22 april kl 19.00
Klara Zimmergren Allt kommer bli bra
torsdag 23 april kl 19.00
Changes Thomas Di Leva tolkar David Bowie
fredag 24 april kl 19.00
Dansens dag Firande av internationella Dansens dag
lördag 25 april kl 11.00
Siden och Sågspån Cirkusdramatik i minimanege (fr. 2 år)
lördag 25 april kl 11.00
Dare 2 be – Våga Vara Nycirkus på hög höjd (fr. 6 år)
lördag 25 april kl 12.30
Siden och Sågspån Cirkusdramatik i minimanege (fr. 2 år)
lördag 25 april kl 19.00
The Wishing Well En sångcykel av och med Mariam The Believer
lördag 25 april kl 19.00
Göteborgs Symfoniker Elvira Madigan med Andsnes
söndag 26 april kl 17.00
Sven Ingvars Ingenting är som förut, allt är som vanligt
tisdag 28 april kl 19.00
Stolthet och fördom The Story of Mr Darcy, Mr Bingley, Mr Wickham, Mr Collins & Mr Bennet
onsdag 29 april kl 19.00
Hannah Svensson Group Med Jan Lundgren, Ewan Svensson, Matz Nilsson & Zoltan Csörsz
maj 2020
lördag 2 maj kl 19.30
Solala Publiken Bestämmer Tour
torsdag 7 maj kl 19.00
GöteborgsOperan Così fan tutte – Vem tar vem i Mozarts komedi?
lördag 9 maj kl 19.30
Nisse Landgrens Hörna Med Bohuslän Big Band + gäst
torsdag 28 maj kl 19.00
Duo Naranjo-Weurlander & Čiurlionis Quartet
september 2020
lördag 26 september kl 19.30
Från Broadway till Duvemåla