Till innehåll på sidan
Text: Thank You For The Music.

Thank you for the music

Acoustic session - storsuccén återvänder med Björn och Bennys låtskatt i en ny, intim och avskalad tappning.

söndag
1 nov 2026

Ord. pris 795 kr

2 tim 30 min inkl. paus

Stora salen

Åldersgräns: 13 år

Köp biljett

Thank you for the music har sålt över 50 000 biljetter och har hyllats av både publik och media under flera år ute på de stora scenerna. Nu har en ny idé tagit form och äntligen får vi göra något som vi velat göra länge, komma ut i landet med en helt unik, nära och akustisk version av denna storsuccé. Med två helt nya sångare och ett upplägg som kommer ge publiken en helt annan upplevelse än tidigare.

Kalle Moraeus har tillsammans med sina fantastiska musiker och artisterna Sonja Aldén och Markus Lindqvist skapat en helt unik och exklusiv hyllning till Björn och Bennys odödliga låtskatt.

Förbered er på en kväll fylld av otroliga tolkningar av Björn och Bennys långa karriärer, alltifrån Hootenanny Singers, Hep Stars till världssuccéer som Chess, Mamma Mia och Duvemåla till Abbas största guldkorn. Hör anekdoterna från de som jobbat nära Björn och Benny och följ med på en musikalisk resa som kommer kännas i hela kroppen. Varmt välkomna till Thank you for the music - Acoustic Session!

Mat & dryck

    Barmeny


  • Boeuf bourguignon

    195 kr

    Boeuf bourguignon på nötkött. Serveras med potatispuré smaksatt med tryffelolja och toppas med gremolatakräm.

  • Ostpaj

    140 kr

    Paj på Sivans lagrade ostar. Serveras med picklade kantareller, sallad och gräslöksyoghurt.

  • Räksoppa

    130 kr

    Krämig räksoppa med handskalade räkor, fänkål och rotfrukter. Toppad med tångaioli.

  • Räksmörgås

    185 kr

    Klassisk räksmörgås på tekaka med handskalade räkor, ägg, majonnäs, grönsaker och citron.

    Pausmeny


  • Räksmörgås

    185 kr

    Klassisk räksmörgås på tekaka med handskalade räkor, ägg, majonnäs, grönsaker och citron.

  • Kvällens kaka

    25 kr

  • Snacks

    20 kr

  • Kaffe / Te

    25 kr

  • Dricka / Loka / Juice / Lättöl

    30 kr

  • Alkoholfri öl/cider

    45 kr

  • Vitt vin / Rött vin 15 cl 

    85 kr

  • Starköl

    70 kr

Förboka mat och dryck

Tänk på att förboka mat och dryck senast kl. 18.00 vardagen innan evenemanget. Läs mer om matbokning.