Öppettider och kontakt

Biljett- och publikservice

Vardagar 13.00–18.00
samt två timmar innan föreställning.


Avvikande öppettider

25 sept 13.00–15.00 (p.g.a. utbildning)

Restaurang

Öppnar två timmar innan föreställning.
Vid föreställning med paus har vi även öppet i pausen.

Växeln, hallå!

Biljett- och publikservice,
restaurang m.m.
Tel. 0512-315 00

Besöksadress

Vara Konserthus
Allégatan 49
534 31 Vara

Postadress

Vara Konserthus
Box 4
534 21 Vara

Faktureringsadress

Vara Konserthus
Box 4
534 21 Vara

Org. nr. 556872-7704
faktura@varakonserthus.se

Hela kompaniet
som jobbar här.

Precis som att alla sektioner i en symfoniorkester spelar en viktig roll för klangen, spelar alla avdelningar en viktig roll för konserthusets tonsäkerhet.

Biljett- och publikservice

Sofia Persson
Teamledare biljett- och publikservice
0512-318 38
sofia.persson@varakonserthus.se

Jennie Toreborg
Biljettförsäljning, gruppbokning och garderob
0512-313 84
jennie.toreborg@varakonserthus.se

Ida Erlandsson
Biljettförsäljning och publikvärdar
0512-315 14
ida.erlandsson@varakonserthus.se

Anneli Johansson
Biljettförsäljning
0512-313 89
anneli.johansson@varakonserthus.se

Ekonomi

Rebecca Stridsberg
Redovisningsekonom
0512-315 19
rebecca.stridsberg@varakonserthus.se

Lena Axelsson
Ekonomiassistent
0512-318 87
lena.axelsson@varakonserthus.se

Konferens och event

Malin Sjölin-Lorentzson
Projektledare konferens
0512-315 20
malin.sjolinlorentzson@varakonserthus.se

Christina Larsson
Projektledare konferens
076-104 90 25
christina.larsson@varakonserthus.se

Ida Erlandsson
Konferens och event
0512-315 14
ida.erlandsson@varakonserthus.se

Anneli Johansson
Konferens och event
0512-313 89
anneli.johansson@varakonserthus.se

Ledning

Staffan Becker
VD & konserthuschef
0512-318 17
staffan.becker@varakonserthus.se

Ewa Woldenius
Tf. Marknadschef
0512-313 88
ewa.woldenius@varakonserthus.se

Henrik Lillsjö
Produktionschef
073-5703170
henrik.lillsjo@varakonserthus.se

Marknad och inhouse

Kristin Nyberg
Teamledare marknad
0512-313 87
kristin.nyberg@varakonserthus.se

Beatrice Karlsson
Marknadskommunikatör
0512-319 59
beatrice.karlsson@varakonserthus.se

Ulf Karlsson
Webbansvarig
0512-313 73
ulf.karlsson@varakonserthus.se

Produktion

Louise Larsson-Skoog
Producent
0512-313 85
louise.larsson-skoog@varakonserthus.se

Sara Törn
Producent Dans
0512-315 26
sara.torn@varakonserthus.se

Helena Helén
Producent Barn & unga
0512-315 24
helena.helen@varakonserthus.se

Laszlo Stålvik
Producent Klassisk musik
0512-313 74
laszlo.bozsodi-stalvik@varakonserthus.se

Linda Gustafsson-Hedborg
Producent Bohuslän Big Band
Föräldraledig

Ida Jarlgren
Vik. Producent Bohuslän Big Band
072-582 01 34
ida@bohuslanbigband.com

Eric Arellano-Brandström
Orkesterchef Bohuslän Big Band
076-104 90 28
eric@bohuslanbigband.com

Ralph Soovik
Producent Barn & unga, Bohuslän Big Band
031-85 04 54
ralph@bohuslanbigband.com

Restaurang

Magnus Albien-Bergman
Teamledare restaurang
0512-313 78
magnus.albienbergman@varakonserthus.se

Samuel Berthold
Hovmästare
0512-313 83
samuel.berthold@varakonserthus.se

Teknik

Peter Bergqvist
Scenmästare
0512-315 10
peter.bergqvist@varakonserthus.se

Bo Brinkdorf
Teknikassistent
0512-319 35
bo.brinkdorf@varakonserthus.se

Vaktmästeri och lokalvård

Tanja Mäntyvuo
Lokalvårdare

Jan-Peter Bergman
Vaktmästare
0512-315 23
jan-peter.bergman@varakonserthus.se

Johan Sundin
Vaktmästare
0512-315 28
johan.sundin@varakonserthus.se