Till innehåll på sidan
Två kvinnor framför en kaklad vägg.

Det kommer en vind

En skolföreställning där eleverna är medskapare i en dansupplevelse. Spelas för elever i mellanstadiet.

tisdag
1 sep 2026

1 tim (ingen paus)

Sparbanken Blackbox

Skolföreställning, biljett kan inte bokas.

Tillsammans med tre dansare bjuds eleverna in till en upplevelse där de själva deltar, och där deras egna rörelser står i centrum. Föreställningen skapas tillsammans i stunden, utifrån instruktioner i hörlurar och med guidning av dansarna. Det kommer en vind utgår från upplevelsen att svepas med i det kollektiva, och kraften som uppstår när vi gör något tillsammans i samma rum. Verket är en inbjudan att bli en aktiv deltagare snarare än en passiv åskådare. Dels under själva föreställningen, men även i livet i stort.

Varför skolföreställning?

Att barn och unga ska kunna uppleva skratt och pirr i magen genom scenkonst är något vi brinner extra för. I vårt uppdrag från Vara Kommun riktas strålkastarljuset på barn och unga och deras möjligheter att ta del av scenkonst.

Skolföreställningarna spelar en viktig roll och ger barn och unga möjlighet att hitta nya intressen, lära sig något utifrån föreställningens tema och ett miljöombyte i vardagen. Det vidgar vyer och får alla att växa!

Skolföreställning