
Jag vill tacka min gärningsman
En föreläsning med Stefan Carter om att hitta ljuset i mörkret.
tisdag
16 sep 2025
Föreläsningen som alla skulle behöva höra. Om psykisk ohälsa, kriminalitet samt vägen till ett fantastiskt liv. En historia om en ung kille som är med om en traumatisk upplevelse som leder till en mycket ond spiral som håller på att bli slutet för honom. Men han vänder det och lyckas få ett liv utöver det vanliga. Hur lyckades han med det?
I ung ålder hamnade jag på fel bana i livet där droger, alkohol, våld och en extremt negativ bild av världen blev min vardag. Men varför? PTSD, depression, utbrändhet, Borderline/EIPS samt en fruktansvärd dålig självbild höll på att bli slutet för mig flera gånger om och jag upplevde världen som en mörk och farlig plats.
Idag är jag 38 år gammal, fyrabarnspappa, egenföretagare och på min helande resa. Blir vi någonsin färdigläkta efter trauma? Finns det ett slutmål? Hur är det att leva med bestående men? Lever vi verkligen det livet vi är ämnade att leva? Varför hamnar jag alltid i dessa situationer?Hur kan mental träning och min inställning ändra mitt liv till det positiva? Hur kommer man ut ur en ond spiral?
Jag vill att ni följer med på en resa, MIN resa! - Stefan Carter
Mat & dryck
Hamburgare
185 kr
Högrevsburgare på svenskt nötkött med färskostcrème på Sivans ost, lökmarmelad, sallad och tomat. Serveras med pommes frites och husets rökiga ketchup.
Pannoumiburgare (vegetarisk)
185 kr
En vegetarisk burgare på pannoumi-ost med färskostcrème på Sivans ost, lökmarmelad, sallad och tomat. Serveras med pommes frites och husets rökiga ketchup.
Burratasallad med chark
145 kr
Krämig burrata med marinerade tomater, krispig sallad och balsamicosirap. Serveras med klosterskinka från Eriksons Chark.
Burratasallad (vegetarisk)
145 kr
Krämig burrata med marinerade tomater, krispig sallad och balsamicosirap.
Räksmörgås
175 kr
Klassisk räksmörgås på tekaka med handskalade räkor, ägg, majonnäs och grönsaker.
Barmeny
Tänk på att förboka mat och dryck senast kl. 18.00 vardagen innan evenemanget. Läs mer om matbokning.