Till innehåll på sidan
Per Andersson på scen med en låda kardborrebollar.

Per Andersson

Kardborreshowen – En klassisk kamikaze-rock’n’roll-revy som äntligen kommer till Vara.

lördag
24 okt 2026

Ord. pris 895 kr

1 tim 30 min (ingen paus)

Stora salen

Biljettsläpp 6 mars 10.00

Ej tillgänglig

Dela:

Det finns ingen hejd på kardborre-febern! Efter utsålda hus står det nu klart att Per Anderssons hyllade ”Kardborreshowen – En klassisk kamikaze-rock´n´roll-revy” rullar vidare till nya städer över hela landet- och ett av stoppen blir Vara Konserthus!

– Jag har inte vart så här peppad sen jag fick mitt första barn. En chans till att turnera med Kardborreshowen, en chans till att se showen – det betyder att det är dags ta det till nästa nivå! Och just att man haft hela sommaren att ladda batterierna… det kommer balla ur fullständigt, säger Per Andersson.

När Per Andersson kastar sig ut på den slakaste av linor blir det succé. I Kardborreshowen ligger makten helt i publikens händer. Scenen pryds av en enorm vägg fylld med titlar på sketcher, sånger och infall. Genom att kasta kardborrebollar väljer publiken vad som ska hända härnäst. Det innebär att ingen föreställning är den andra lik – det är fysisk interaktion, vilda improvisationer och ett jäkla drag i nuet.

Vid sin sida har Per tre välartade musiker under ledning av kapellmästare Per Johansson.

Regi: Edward af Sillén

Manus: Per Andersson, Håkan Johnsson och Edward af Sillén