
Vilhelm Moqvist
Vilhelm Moqvist är den unga pianovirtuosen från Götene, han spelar pianoverk av Schubert, Schumann och Liszt.
tisdag
7 okt 2025
Äntligen är det dags för den unga pianisten Vilhelm Moqvist från Götene att kliva upp på scenen i Stora salen – en plats han drömde om redan som åttaåring.
Vilhelm är en av Sveriges mest lovande unga pianister, född 2003 och utbildad vid Zürcher Hochschuleder Künste i Schweiz för den internationellt erkände professorn Konstantin Scherbakov. Efter att ha vunnit både Steinway Piano Festival, Polstjärnepriset och tilldelats Anders Walls Giresta-stipendium, har hans musikaliska resa tagit honom till några av Europas stora scener. Nu kommer han hemåt och vi får se honom i hans första stora solokonsert.
När Vilhelm var 8 år gammal besökte han Vara Konserthus, han satt i publiken i Stora salen på en pianokonsert med Roland Pöntinen och viskade till sin pappa: Du, pappa, en dag är det jag som sitter där!”.
Nu är det äntligen dags! Med en repertoar som visar både teknisk briljans och konstnärligt djup bjuder Vilhelm på en konsert för både vana konsertbesökare och nyfikna musikälskare. Ta chansen att uppleva ett av vår tids stora stjärnskott!
Program
Franz Schubert Sonat i A-dur, D. 959(1797–1828)
Allegro
Andantino
Scherzo: Allegro vivace – Trio: Unpocopiù lento
Allegretto – Presto
Paus
Robert Schumann Kreisleriana Op. 16(1810–1856)
Äußerstbewegt, D minor
Sehrinnigundnichtzurasch, B♭ major
Sehraufgeregt, G minor
Sehr langsam, B♭ dur/G moll
Sehr lebhaft, G moll
Sehrlangsam, B♭ dur
Sehrrasch, C minor/E♭ dur
Schnell undspielend, G moll
Franz Liszt (1811–1886)
Ballad No. 2 i H-moll, S. 171
Mat & dryck
Hamburgare
185 kr
Högrevsburgare på svenskt nötkött med tryffelmajonnäs, picklad lök, sallad och tomat. Serveras med pommes frites och pepparkryddad ketchup.
Pannoumiburgare (vegetarisk)
185 kr
En vegetarisk burgare på pannoumi-ost med tryffelmajonnäs, picklad lök, sallad och tomat. Serveras med pommes frites och pepparkryddad ketchup.
Svampsoppa
120 kr
Krämig soppa på skogssvamp. Serveras med gratinerad getosttoast.
Räksmörgås
175 kr
Klassisk räksmörgås på tekaka med handskalade räkor, ägg, majonnäs och grönsaker.
Barmeny
Sivans osttallrik
135 kr
Ostar från Sivans ost serveras med marmelad, oliver, kex och bröd.
Räksmörgås
175 kr
Klassisk räksmörgås på tekaka med handskalade räkor, ägg, majonnäs och grönsaker.
Kvällens kaka
25 kr
Snacks
20 kr
Kaffe / Te
25 kr
Dricka / Loka / Juice / Lättöl
30 kr
Alkoholfri öl/cider
45 kr
Vitt vin / Rött vin 18 cl
80 kr
Starköl
65 kr
Pausmeny
Tänk på att förboka mat och dryck senast kl. 18.00 vardagen innan evenemanget. Läs mer om matbokning.